Class 2 Missouri Wrestling Rankings

January 30, 2018

106:
1st – Joseph Semerad, Monett
2nd- Logan Blickhan, Kirksville
3rd- Ethan Day, Excelsior Springs
4th-Jackson Caswell, Fulton
5th- Jacob Dickens, Ste. Genevieve
6th- Granite Cunningham, Bolivar

113:
1st- Matthew Bahl, Monett
2nd-Sam Hrabovsky, Fulton
3rd- Gabriel Brandenburg, Logan-Rogersville
4th- Nathan Geisner, Set. Genevieve
5th- Jonathan Cochrum, Christian
6th- Seth Harris, Dexter

120:
1st- Karter Brink, Monett
2nd- Austin Coons, Odessa
3rd- Tucker MacWilliam, Oak Grove
4th- Damon Ashworth, Excelsior Springs
5th- Dalton Thompson, St. Clair
6th- Jacob Aleshire, Moberly

126:
1st- Joel Barrientos, Monett
2nd- Luke Moffett, Bolivar
3rd- Keegan Scarborough, Oak Grove
4th- Cristian Dixon, Benton
5th- Colton Sewell, Chillicothe
6th- Travis Waldner, Dexter

132:
1st- Gavin Gross, Odessa
2nd- Jay Strausbaugh, Logan-Rogersville
3rd- Dylan Patton, Mexico
4th- Jason Landing, St. Clair
5th- Mikey Crocker, St. James
6th- Grant Staffen, Ste. Genevieve

138:
1st- Gunnar Bradley, Monett
2nd- Dillon Nichols, Mexico
3rd- Tucker Caswell, Fulton
4th- Dylan Hellebusch, St. Francis Borgia
5th- Chance Sullivan, Pleasant Hill
6th- Bryce Palmer- Odessa

145:
1st- Brandon Carbray, St Charles West
2nd- Jared Humbolt, Ste. Genevieve
3rd- Luke Malizzi, Odessa
4th- Gabe Hodge, Pleasant Hill
5th- Lucas Campbell, Logan Rogersville
6th- Dean Foster, Savannah

152:
1st- Ryan Herman, St. Clair
2nd- Daryin Sharp, Bolivar
3rd- Charlie Pumel, Boonville
4th- Austin Magnuson, Osage
5th- Clark Rogers, Winfield
6th- Vincent Monarca, Odessa

160:
1st- Trenton Dillon, Eldon
2nd- Blaine Schoenfeld, Owensville
3rd- Trevor Hachtel, St. Charles West
4th- Jake Evinger, Odessa
5th- Hayden Burks, Bolivar
6th- Noah Sears, Oak Grove

170:
1st- Kellen Ekern, Mexico
3rd- Greg Rolwes, Priory
2nd- Evan Shetley, Sullivan
4th- Nolan Miller, Pleasant Hill
5th- Vin Kriegshauser, Kirksville
6th- Wyatt Goade- Cassville

182:
1st- Kyler Guthrie, Moberly
2nd- Dawson Brandt, Eldon
3rd- Kayde Burton, Chillicothe
4th- Aaron Herman, St. Clair
5th- Colton Bristol, Fulton
6th- Joel Martin, Oak Grove

195:
1st – Ben Turnbough, Potosi
3rd- Curtis Weston, Benton
2nd- Chance Richards, Moberly
4th-Cort Petty, St. James
5th- Kaden Dillon, Eldon
6th- Colton Moore, Owensville

220:
1st- Tyler Curd, Oak Grove
2nd- Josh Richards, St. Clair
3rd- Colton Gillespie, Kirksville
4th- Gabriel Rumbaoa, Boonville
5th- Drake Ortiz, St. James
6th- Barrett Beaird, Logan Rogersville

285:
1st- Terrese Aaron, Mexico
2nd- Joe Bryant, Cameron
3rd- Peyton Denney, Nevada
4th- Johnathan Chapman, Moberly
5th- Jesse Knisely, Clinton
6th- Issac Boyd- Ste. Genevieve

Team (projected state team points):

  1. 125 Monett
  2. 97 Odessa
  3. 89 Mexico
  4. 88 St. Clair
  5. 79 Oak Grove
  6. 67 Moberly
  7. 66 Fulton
  8. 66 Ste Genevieve
  9. 63 Bolivar
  10. 60 Logan-Rogersville

 

Got feedback? Send it here.