USA Magazine Wrestling Rankings

The latest USA Magazine Wrestling Rankings freshman/sophomore rankings have been released Missouri is represented quite well. 17 total Missouri wrestlers made the national list.

Park Hill has four wrestlers ranked, with Devin Winston ranked #1 at 170, Ashton Sharp #9, Blake Hopson #14 and Austin Kolvek #24.

Other wrestlers ranked in the top 5 are #3 Joshua Saunders (CBC), #2 Grayden Penner (Liberty),  #2 Tyler Curd (Oak Grove) and #4 Brooks Baker (Brookfield.)

106- #7, Jeremiah Reno, Liberty
113- #26, Kai Orine, Seckman
120- #24, Austin Kolvek, Park Hill
126- #13, Garret Kloeppel, Parkway South
126- #26, Dalton Hembree, Seneca
132- #3, Joshua Saunders, CBC
145- #2, Greyden Penner, Liberty
145- #7, Devin Schwartzkopf, Francis Howell Central
152- #30, Robert Weber, Belton
160, #9 Cory Petersen, DeSmet
160- #14, Blake Hopson, Park Hill
170- #1, Devin Winston, Park Hill
170- #18, Chase Stegall, Northwest
195- #9, Ashton Sharp, Park Hill
195- #21, Chance Richards, Moberly
220- #2, Tyler Curd, Oak Grove
285- #4, Brooks Baker, Brookfield


Share your thoughts on this:

Blue Chip Fight or Flight Greco/Freestyle Videos
Ashton Sharp (Greater Heights Wrestling) won by decision over Brett Campbell (MO West Championship Wrestling) (Dec 4-3)
Gavin Carter (Topeka Blue Thunder Wrestling) won by tech fall over Gary Hogan (MO West Championship Wrestling) (TF 10-0)
Chanz Gerleman (Linn County Twisters) won by fall over Shannon Stewart (Team Central Wrestling Club) (Fall 3:31)
Colin Valdiviez (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Cristian Dixon (St. Joe. Metro) (TF 12-2)
Cael Keck (Greater Heights Wrestling) won by decision over Cooper Moore (Greater Heights Wrestling) (Dec 12-6)
Robert Weber (South Side Wrestling Club) won by fall over Dalton Hopkins (HarBer High School) (Fall 0:33)
Thomas Lisher (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Greyden Penner (Victory Wrestling) (TF 13-3)
Brett Campbell (MO West Championship Wrestling) won by fall over Hunter Remigio (Shawnee Mission West High Scho) (Fall 0:51)
Cordel Duhart (Southwest Timberwolves Kids) won by fall over Jordan Goff (KCTC) (Fall 1:41)
Drew Erhsdorff (KCTC) won by fall over Omar Garcia (Platte County Wrestling) (Fall 0:51)
Kolyn Eli (Tri-lakes Wrestling Club) won by tech fall over Michael Taylor (Tri-lakes Wrestling Club) (TF 14-3)
Grayston DiBlasi (Greater Heights Wrestling) won by fall over Bryson Markovich (Mill Valley High School Wrestl) (Fall 1:52)
Clay Lautt (Legacy Wrestling Club) won by tech fall over Charles Genisio (Stayley High School Wrestling) (TF 14-4)
Camden Russell (MWC Wrestling Academy) won by tech fall over Jeremiah Reno (Victory Wrestling) (TF 10-0)
Trey Crawford (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Joshua Kyle (County elite) (TF 13-1)
Cordel Duhart (Southwest Timberwolves Kids) won by decision over Caleb Willis (Bonner Springs Wrestling Club) (Dec 3-2)
Tyler Curd (MO West Championship Wrestling) won by fall over Quinton Reed (HarBer High School) (Fall 0:46)
Blake Hopson (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Robert Weber (South Side Wrestling Club) (TF 13-2)
Thomas Lisher (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Lance Jarrett (MWC Wrestling Academy) (TF 17-6)