0

Maryville Kaufman/Brand/Bayly Open Results

November 11, 2018

Elite – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carlos Jacquez of Lindenwood
  • 2nd Place – Marcus Povlick of McKendree
  • 3rd Place – Tyler Kreith of Maryville University
  • 4th Place – Joshua Contreras of Illinois
  • 5th Place – D.J. Smith of Indianapolis
  • 6th Place – LaMont Wilson of Kentucky Wesleyan

1st Place Match

  • Carlos Jacquez (Lindenwood) won by decision over Marcus Povlick (McKendree) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Tyler Kreith (Maryville University) won by decision over Joshua Contreras (Illinois) (Dec 4-1)

5th Place Match

  • D.J. Smith (Indianapolis ) won by decision over LaMont Wilson (Kentucky Wesleyan) (Dec 6-5)

Elite – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Danny Swan of Lindenwood
  • 2nd Place – Charles McNeal of McKendree
  • 3rd Place – Alex Waggoner of Maryville University
  • 4th Place – Ana Abduljelil of Indianapolis
  • 5th Place – Nick Ornelas of Kentucky Wesleyan
  • 6th Place – Kolby Smith of Maryville University

1st Place Match

  • Danny Swan (Lindenwood) won by decision over Charles McNeal (McKendree) (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Alex Waggoner (Maryville University) won by medical forfeit over Ana Abduljelil (Indianapolis ) (MFF)

5th Place Match

  • Nick Ornelas (Kentucky Wesleyan) won by major decision over Kolby Smith (Maryville University) (Maj 15-2)

Elite – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelo Robles of Indianapolis
  • 2nd Place – Tyler Wicken of Lindenwood
  • 3rd Place – Riley Beard of McKendree
  • 4th Place – Tyler Stegall of Maryville University
  • 5th Place – Frankie Falatico of McKendree
  • 6th Place – Harrison Bamman of Lindenwood

1st Place Match

  • Angelo Robles (Indianapolis ) won by medical forfeit over Tyler Wicken (Lindenwood) (MFF)

3rd Place Match

  • Riley Beard (McKendree) won by decision over Tyler Stegall (Maryville University) (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Frankie Falatico (McKendree) won by forfeit over Harrison Bamman (Lindenwood) (FF)

Elite – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Mauller of Missouri
  • 2nd Place – Gavin Londoff of Lindenwood
  • 3rd Place – Josh Wimer of Findlay
  • 4th Place – Isaiah Kemper of McKendree
  • 5th Place – Alex Butler of Missouri
  • 6th Place – Seth Johnson of Missouri Valley

1st Place Match

  • Brock Mauller (Missouri) won by decision over Gavin Londoff (Lindenwood) (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Josh Wimer (Findlay) won by decision over Isaiah Kemper (McKendree) (Dec 14-9)

5th Place Match

  • Alex Butler (Missouri) won by decision over Seth Johnson (Missouri Valley) (Dec 5-3)

Elite – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnny Mologousis of Illinois
  • 2nd Place – Jarrett Jacques of Missouri
  • 3rd Place – James Wimer of Findlay
  • 4th Place – Nate Smalling of McKendree
  • 5th Place – Matt Pratt of Maryville University
  • 6th Place – Josh Jones of McKendree

1st Place Match

  • Johnny Mologousis (Illinois) won by decision over Jarrett Jacques (Missouri) (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • James Wimer (Findlay) won in sudden victory – 1 over Nate Smalling (McKendree) (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Matt Pratt (Maryville University) won by medical forfeit over Josh Jones (McKendree) (MFF)

Elite – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dan Braunagel of Illinois
  • 2nd Place – Qiante Wagner of McKendree
  • 3rd Place – Kyle Jolas of Lindenwood
  • 4th Place – James Donald Waters of Indianapolis
  • 5th Place – William Seibert of Missouri Valley
  • 6th Place – Nick Gasbarro of Illinois

1st Place Match

  • Dan Braunagel (Illinois) won by decision over Qiante Wagner (McKendree) (Dec 11-4)

3rd Place Match

  • Kyle Jolas (Lindenwood) won by major decision over James Donald Waters (Indianapolis ) (Maj 19-6)

5th Place Match

  • William Seibert (Missouri Valley) won by medical forfeit over Nick Gasbarro (Illinois) (MFF)

Elite – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Braunagel of Illinois
  • 2nd Place – Nick Foster of McKendree
  • 3rd Place – Carver James of Illinois
  • 4th Place – Jeremiah Kent of Missouri
  • 5th Place – Dan Fillipek of McKendree
  • 6th Place – John Anderson of Maryville University

1st Place Match

  • Zach Braunagel (Illinois) won by decision over Nick Foster (McKendree) (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Carver James (Illinois) won by rule over Jeremiah Kent (Missouri) (RULE)

5th Place Match

  • Dan Fillipek (McKendree) won in tie breaker – 1 over John Anderson (Maryville University) (TB-1 5-1)

Elite – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dalton Tipton of Missouri Valley
  • 2nd Place – Bailey Kelly of Maryville University
  • 3rd Place – Jonathan Morales of Purdue
  • 4th Place – Brody Conner of Indianapolis
  • 5th Place – Armani Robinson of Findlay
  • 6th Place – Tristan Ramberg of Missouri Valley

1st Place Match

  • Dalton Tipton (Missouri Valley) won by fall over Bailey Kelly (Maryville University) (Fall 1:35)

3rd Place Match

  • Jonathan Morales (Purdue) won by decision over Brody Conner (Indianapolis ) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Armani Robinson (Findlay) won by decision over Tristan Ramberg (Missouri Valley) (Dec 4-2)

Elite – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andre Lee of Illinois
  • 2nd Place – Jared Rennick of Drury
  • 3rd Place – Matt Wroblewski of Illinois
  • 4th Place – Taylor Watkins of Missouri
  • 5th Place – Brian Burns of Illinois
  • 6th Place – Ethan Sherertz of Maryville University

1st Place Match

  • Andre Lee (Illinois) won by medical forfeit over Jared Rennick (Drury) (MFF)

3rd Place Match

  • Matt Wroblewski (Illinois) won by decision over Taylor Watkins (Missouri) (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Brian Burns (Illinois) won by tech fall over Ethan Sherertz (Maryville University) (TF 16-0)

Elite – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Duece Rachal of Illinois
  • 2nd Place – Luke Diener of McKendree
  • 3rd Place – Colton McKiernan of Southern Illinois Edwardsville
  • 4th Place – Cory Flemming of Missouri Baptist University
  • 5th Place – Jesse Gomez of Missouri Valley
  • 6th Place – Dustin Politte of Maryville University

1st Place Match

  • Duece Rachal (Illinois) won by decision over Luke Diener (McKendree) (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Colton McKiernan (Southern Illinois Edwardsville) won by fall over Cory Flemming (Missouri Baptist University) (Fall 0:22)

5th Place Match

  • Jesse Gomez (Missouri Valley) won by medical forfeit over Dustin Politte (Maryville University) (MFF)

Amateur – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Justin Cardani of Illinois
  • 2nd Place – Weston DiBlasi of Missouri
  • 3rd Place – Cevion Severado of Missouri
  • 4th Place – Robert Rosser of Missouri Valley
  • 5th Place – Anthony Pisciotta of Maryville University
  • 6th Place – Dane Durlacher of Illinois

1st Place Match

  • Justin Cardani (Illinois) won by decision over Weston DiBlasi (Missouri) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Cevion Severado (Missouri) won by decision over Robert Rosser (Missouri Valley) (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Anthony Pisciotta (Maryville University) won by decision over Dane Durlacher (Illinois) (Dec 15-10)

Amateur – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Hitchcock of Lindenwood
  • 2nd Place – Jack Cheney of Purdue
  • 3rd Place – Ethan Smiley of Purdue
  • 4th Place – Tylan Tucker of Indianapolis
  • 5th Place – Christian Mejia of McKendree
  • 6th Place – Gunnar Gentzler of Drury

1st Place Match

  • Tanner Hitchcock (Lindenwood) won by fall over Jack Cheney (Purdue) (Fall 1:28)

3rd Place Match

  • Ethan Smiley (Purdue) won by medical forfeit over Tylan Tucker (Indianapolis ) (MFF)

5th Place Match

  • Christian Mejia (McKendree) won by decision over Gunnar Gentzler (Drury) (Dec 15-8)

Amateur – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Peter Kuster of Drury
  • 2nd Place – Kade Smith of Maryville University
  • 3rd Place – Zach Melloh of Purdue
  • 4th Place – Blaine Martinez of Lindenwood
  • 5th Place – Hunter Wagner of Missouri Valley
  • 6th Place – Joseph Rice of Missouri Valley

1st Place Match

  • Peter Kuster (Drury) won by tech fall over Kade Smith (Maryville University) (TF 16-1)

3rd Place Match

  • Zach Melloh (Purdue) won by major decision over Blaine Martinez (Lindenwood) (Maj 15-6)

5th Place Match

  • Hunter Wagner (Missouri Valley) won by medical forfeit over Joseph Rice (Missouri Valley) (MFF)

Amateur – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sean Sax of Westminster
  • 2nd Place – Anthony Michaels of Lindenwood
  • 3rd Place – Justin West of Findlay
  • 4th Place – Eddie Ordonez of Illinois
  • 5th Place – Carlos Cuevas of Lyon College
  • 6th Place – Payton Price of Westminster

1st Place Match

  • Sean Sax (Westminster) won by major decision over Anthony Michaels (Lindenwood) (Maj 12-1)

3rd Place Match

  • Justin West (Findlay) won by fall over Eddie Ordonez (Illinois) (Fall 4:16)

5th Place Match

  • Carlos Cuevas (Lyon College) won by injury default over Payton Price (Westminster) (Inj. 1:23)

Amateur – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nate Trepanier of Lindenwood
  • 2nd Place – Clay Jones of Indianapolis
  • 3rd Place – Blaze Lowery of Indianapolis
  • 4th Place – Jake Patterson of Cowley College
  • 5th Place – Elijah Davis of Purdue
  • 6th Place – Kendall Coleman of Purdue

1st Place Match

  • Nate Trepanier (Lindenwood) won by major decision over Clay Jones (Indianapolis ) (Maj 20-10)

3rd Place Match

  • Blaze Lowery (Indianapolis ) won by fall over Jake Patterson (Cowley College) (Fall 0:37)

5th Place Match

  • Elijah Davis (Purdue) won by injury default over Kendall Coleman (Purdue) (Inj. 0:00)

Amateur – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emil Soehnlen of Purdue
  • 2nd Place – Jack Eiteljorge of Indianapolis
  • 3rd Place – Tanner Webster of Purdue
  • 4th Place – Martell Boone of Missouri
  • 5th Place – Conner Villarmia of Maryville University
  • 6th Place – Ethan Schumaker of McKendree

1st Place Match

  • Emil Soehnlen (Purdue) won by fall over Jack Eiteljorge (Indianapolis ) (Fall 3:45)

3rd Place Match

  • Tanner Webster (Purdue) won by tech fall over Martell Boone (Missouri) (TF 16-0)

5th Place Match

  • Conner Villarmia (Maryville University) won by major decision over Ethan Schumaker (McKendree) (Maj 16-6)

Amateur – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gleason Mappes of Indianapolis
  • 2nd Place – Cody Everhart of Maryville University
  • 3rd Place – Kyle Dickhaus of Lindenwood
  • 4th Place – Caleb Knobel of Maryville University
  • 5th Place – Josiah Freeman of Indianapolis
  • 6th Place – Mark Trifelos of Findlay

1st Place Match

  • Gleason Mappes (Indianapolis ) won by decision over Cody Everhart (Maryville University) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Kyle Dickhaus (Lindenwood) won by fall over Caleb Knobel (Maryville University) (Fall 4:49)

5th Place Match

  • Josiah Freeman (Indianapolis ) won by decision over Mark Trifelos (Findlay) (Dec 2-1)

Amateur – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Thomas Penola of Purdue
  • 2nd Place – Joey Williams of Maryville University
  • 3rd Place – Dayton Brown of Missouri Valley
  • 4th Place – Collin Huitt of Drury
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Zachary Plummer of Lindenwood
  • 6th Place – Hunter Tessman of Westminster

1st Place Match

  • Thomas Penola (Purdue) won by major decision over Joey Williams (Maryville University) (Maj 12-4)

3rd Place Match

  • Dayton Brown (Missouri Valley) won by decision over Collin Huitt (Drury) (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Hunter Tessman (Westminster) and Zachary Plummer (Lindenwood) (DFF)

Amateur – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Donovan Benetti of Drury
  • 2nd Place – Miles Nuessle of Lindenwood
  • 3rd Place – Keaton Fogler of Lindenwood
  • 4th Place – Dylan Hinton of Indianapolis
  • 5th Place – Zach Hazen of Westminster
  • 6th Place – James Johnson of Cowley College

1st Place Match

  • Donovan Benetti (Drury) won by fall over Miles Nuessle (Lindenwood) (Fall 2:31)

3rd Place Match

  • Keaton Fogler (Lindenwood) won by fall over Dylan Hinton (Indianapolis ) (Fall 1:00)

5th Place Match

  • Zach Hazen (Westminster) won by fall over James Johnson (Cowley College) (Fall 1:05)

Amateur – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place – Tage McNutt of Lindenwood
  • 2nd Place – Adrian Hitchcock of Lindenwood
  • 3rd Place – Kolvin Berry of Cowley College
  • 4th Place – Sage Smart of Missouri Valley
  • 5th Place – Joshua Isaac of Missouri Valley
  • 6th Place – Thomas Massengale of Drury

1st Place Match

  • Adrian Hitchcock (Lindenwood) and Tage McNutt (Lindenwood) (DFF)

3rd Place Match

  • Kolvin Berry (Cowley College) won by decision over Sage Smart (Missouri Valley) (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Joshua Isaac (Missouri Valley) won by medical forfeit over Thomas Massengale (Drury) (MFF)

Missouri Wrestling News