MacMurray College Women’s Open

College Women – 101
1st Place – Maria Ahumada of Missouri Baptist
2nd Place – Coellet Rangel of Unattached
3rd Place – Ruby Ariosa of Unattached
Round 1
Round 1 – Maria Ahumada (Missouri Baptist) won by fall over Ruby Ariosa (Unattached) (Fall 1:06)
Round 2
Round 2 – Coellet Rangel (Unattached) won by decision over Ruby Ariosa (Unattached) (Dec 11-3)
Round 3
Round 3 – Maria Ahumada (Missouri Baptist) won by decision over Coellet Rangel (Unattached) (Dec 5-0)

College Women – 109
1st Place – Isabella Silva of Missouri Baptist
2nd Place – Juliana Olivo of Lindenwood-Belleville
3rd Place – Katherine Sumner of McKendree
4th Place – Katie Brock of Unattached
5th Place – Eymie Moreno of MacMurray
6th Place – Christy Satterfield of Bacone
1st Place Match
1st Place Match – Isabella Silva (Missouri Baptist) won by fall over Juliana Olivo (Lindenwood-Belleville) (Fall 4:30)
3rd Place Match
3rd Place Match – Katherine Sumner (McKendree) won by decision over Katie Brock (Unattached) (Dec 6-3)
5th Place Match
5th Place Match – Eymie Moreno (MacMurray ) won by fall over Christy Satterfield (Bacone) (Fall 0:56)

College Women – 116
1st Place – Kimberly Straub of Lindenwood-Belleville
2nd Place – Natalie Barraza of Lindenwood-Belleville
3rd Place – Jazmin Perez of unattached
4th Place – Star Chase of Bacone
5th Place – Maria Ramos of Unattached
6th Place – Jennifer Bonilla of Missouri Baptist
1st Place Match
1st Place Match – Kimberly Straub (Lindenwood-Belleville) won by decision over Natalie Barraza (Lindenwood-Belleville) (Dec 8-1)
3rd Place Match
3rd Place Match – Jazmin Perez (unattached) won by fall over Star Chase (Bacone) (Fall 2:41)
5th Place Match
5th Place Match – Maria Ramos (Unattached) won by tech fall over Jennifer Bonilla (Missouri Baptist) (TF 14-4)

College Women – 123
1st Place – Gabrielle Weyhrich of Unattached
2nd Place – Brandi Elizalde of McKendree
3rd Place – Tamara Tillman of Missouri Baptist
4th Place – Theresa Rankin of McKendree
5th Place – Miranda O`Donnell of MacMurray
6th Place – Maria Cardenas of Lindenwood-Belleville
1st Place Match
1st Place Match – Gabrielle Weyhrich (Unattached) won by tech fall over Brandi Elizalde (McKendree) (TF 10-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Tamara Tillman (Missouri Baptist) won by tech fall over Theresa Rankin (McKendree) (TF 15-2)
5th Place Match
5th Place Match – Miranda O`Donnell (MacMurray ) won by fall over Maria Cardenas (Lindenwood-Belleville) (Fall 1:43)

College Women – 130
1st Place – Erika Mihalca of Missouri Baptist
2nd Place – Erica Sotelo of Unattached
3rd Place – Mireya Hernandez of Bacone
4th Place – Erin Phillips of Lindenwood-Belleville
5th Place – Jill Blanchard of MacMurray
1st Place Match
1st Place Match – Erika Mihalca (Missouri Baptist) won by decision over Erica Sotelo (Unattached) (Dec 7-4)
3rd Place Match
3rd Place Match – Mireya Hernandez (Bacone) won by tech fall over Erin Phillips (Lindenwood-Belleville) (TF 12-2)
5th Place Match
5th Place Match – Jill Blanchard (MacMurray ) received a bye () (Bye)

College Women – 136
1st Place – Cheyenne Youngblood of Missouri Baptist
2nd Place – Hailey Meyers of MacMurray
3rd Place – Steffanie Hampton of Unattached
4th Place – Lindsay Villarmia of Missouri Baptist
5th Place – Nola Parker of Lindenwood-Belleville
6th Place – Tatiana Velasquez of Bacone
1st Place Match
1st Place Match – Cheyenne Youngblood (Missouri Baptist) won by tech fall over Hailey Meyers (MacMurray ) (TF 11-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Steffanie Hampton (Unattached) won by fall over Lindsay Villarmia (Missouri Baptist) (Fall 2:28)
5th Place Match
5th Place Match – Nola Parker (Lindenwood-Belleville) won by fall over Tatiana Velasquez (Bacone) (Fall 3:58)

College Women – 143
1st Place – Montana Drum of Missouri Baptist
2nd Place – Marisela Delayo-Fierro of Missouri Baptist
3rd Place – Crystal Zamarripa of Missouri Baptist
4th Place – Sophia Carson of Unattached
5th Place – Marki Simmons of Missouri Baptist
6th Place – Claudia Gallegos of Lindenwood-Belleville
1st Place Match
1st Place Match – Montana Drum (Missouri Baptist) won by tech fall over Marisela Delayo-Fierro (Missouri Baptist) (TF 10-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Crystal Zamarripa (Missouri Baptist) won by decision over Sophia Carson (Unattached) (Dec 7-5)
5th Place Match
5th Place Match – Marki Simmons (Missouri Baptist) won by fall over Claudia Gallegos (Lindenwood-Belleville) (Fall 3:36)

College Women – 155
1st Place – Niauni Hill of Lindenwood-Belleville
2nd Place – Morgan Becker of Unattached
3rd Place – Andrea Sennett of McKendree
4th Place – Berenice Blanco of Missouri Baptist
5th Place – Camyla Hernandez of McKendree
6th Place – Kerlie Richemond of McKendree
1st Place Match
1st Place Match – Niauni Hill (Lindenwood-Belleville) won by tech fall over Morgan Becker (Unattached) (TF 11-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Andrea Sennett (McKendree) won by fall over Berenice Blanco (Missouri Baptist) (Fall 1:19)
5th Place Match
5th Place Match – Camyla Hernandez (McKendree) won by fall over Kerlie Richemond (McKendree) (Fall 1:53)

College Women – 170
1st Place – Nahiela Magee of Unattached
2nd Place – Olivia Toth of McKendree
3rd Place – Kate Hill of Unattached
4th Place – Joanna Mack of Bacone
5th Place – Rachael Rice of Lindenwood-Belleville
6th Place – Sandra Garcia of Lindenwood-Belleville
1st Place Match
1st Place Match – Nahiela Magee (Unattached) won by tech fall over Olivia Toth (McKendree) (TF 10-0)
3rd Place Match
3rd Place Match – Kate Hill (Unattached) won by tech fall over Joanna Mack (Bacone) (TF 12-2)
5th Place Match
5th Place Match – Rachael Rice (Lindenwood-Belleville) won by fall over Sandra Garcia (Lindenwood-Belleville) (Fall 4:05)

College Women – 191
1st Place – Darcie Manning-O`Brien of Missouri Baptist
2nd Place – Rebecca Carson of Unattached
3rd Place – Tauteletousavili Moe of Missouri Baptist
4th Place – Rachel Doolittle of Lindenwood-Belleville
5th Place – Roni Goodale of unattached
1st Place Match
1st Place Match – Darcie Manning-O`Brien (Missouri Baptist) won by fall over Rebecca Carson (Unattached) (Fall 1:31)
3rd Place Match
3rd Place Match – Tauteletousavili Moe (Missouri Baptist) won by fall over Rachel Doolittle (Lindenwood-Belleville) (Fall 4:33)
5th Place Match
5th Place Match – Roni Goodale (unattached) received a bye () (Bye)


Share your thoughts on this:

Blue Chip Fight or Flight Greco/Freestyle Videos
Ashton Sharp (Greater Heights Wrestling) won by decision over Brett Campbell (MO West Championship Wrestling) (Dec 4-3)
Gavin Carter (Topeka Blue Thunder Wrestling) won by tech fall over Gary Hogan (MO West Championship Wrestling) (TF 10-0)
Chanz Gerleman (Linn County Twisters) won by fall over Shannon Stewart (Team Central Wrestling Club) (Fall 3:31)
Colin Valdiviez (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Cristian Dixon (St. Joe. Metro) (TF 12-2)
Cael Keck (Greater Heights Wrestling) won by decision over Cooper Moore (Greater Heights Wrestling) (Dec 12-6)
Robert Weber (South Side Wrestling Club) won by fall over Dalton Hopkins (HarBer High School) (Fall 0:33)
Thomas Lisher (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Greyden Penner (Victory Wrestling) (TF 13-3)
Brett Campbell (MO West Championship Wrestling) won by fall over Hunter Remigio (Shawnee Mission West High Scho) (Fall 0:51)
Cordel Duhart (Southwest Timberwolves Kids) won by fall over Jordan Goff (KCTC) (Fall 1:41)
Drew Erhsdorff (KCTC) won by fall over Omar Garcia (Platte County Wrestling) (Fall 0:51)
Kolyn Eli (Tri-lakes Wrestling Club) won by tech fall over Michael Taylor (Tri-lakes Wrestling Club) (TF 14-3)
Grayston DiBlasi (Greater Heights Wrestling) won by fall over Bryson Markovich (Mill Valley High School Wrestl) (Fall 1:52)
Clay Lautt (Legacy Wrestling Club) won by tech fall over Charles Genisio (Stayley High School Wrestling) (TF 14-4)
Camden Russell (MWC Wrestling Academy) won by tech fall over Jeremiah Reno (Victory Wrestling) (TF 10-0)
Trey Crawford (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Joshua Kyle (County elite) (TF 13-1)
Cordel Duhart (Southwest Timberwolves Kids) won by decision over Caleb Willis (Bonner Springs Wrestling Club) (Dec 3-2)
Tyler Curd (MO West Championship Wrestling) won by fall over Quinton Reed (HarBer High School) (Fall 0:46)
Blake Hopson (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Robert Weber (South Side Wrestling Club) (TF 13-2)
Thomas Lisher (Greater Heights Wrestling) won by tech fall over Lance Jarrett (MWC Wrestling Academy) (TF 17-6)