Get to know: University of Ozarks – Powers Its Way Past St. Olaf

Northfield, Minnesota-The men’s wrestling team powered its way to a 33-16 win over St. Olaf College behind a number of dominating individual matches Tuesday night in Northfield, Minnesota.

Under first year head coach LeRoy Gardner, Ozarks had its way against fellow NCAA III opponent St. Olaf throughout the match. Cory Muniz, Devon Jackson, Ny’Trell Dean, Mario Vasquez, Jacob Sherrill, Joey Schenck and Jesus Perez all posted wins on the mat.

125 Corey Muniz (Ozarks) over Lucas Womack (St. Olaf) (Dec 8-7) 0 3

133 Devon Jackson (Ozarks) over Luke Wallace (St. Olaf) (Fall 4:21) 0 6

141 Ny`Trell Dean (Ozarks) over Unknown (For.) 0 6

149 Mario Vasquez (Ozarks) over Collin LaBrosse (St. Olaf) (Dec 9-6) 0 3

157 Mike Matheson (St. Olaf) over Nicholas McDaniel (Ozarks) (MD 8-0) 4 0

165 Jacob Sherrill (Ozarks) over Bryant Ridgway (St. Olaf) (Fall 3:29) 0 6

174 Joey Schenck (Ozarks) over Benjamin Keillor (St. Olaf) (Dec 14-7) 0 3

184 Jesus Perez (Ozarks) over Unknown (For.) 0 6

197 Sebastian Hyta (St. Olaf) over Montre Blade (Ozarks) (Fall 3:51) 6 0

285 Troy Beaman (St. Olaf) over Jameer Anderson (Ozarks) (Fall 0:25) 6 0

Team Score: 16 33

Ozarks will travel to Montgomery, Alabama, to face Huntingdon College January 21.


Share your thoughts on this:

Grayston DiBlasi (Greater Heights Wrestling) won by decision over Bret Minor (KCTC) (Dec 16-15)
Taylor Brown (MO West Championship Wrestling) won by tech fall over Austin Kincaid (Platte County Youth Wrestling) (TF 15-4)
Riley McCall (Southwest Timberwolves) won by fall over Payton Price (MO West Championship Wrestling) (Fall 4:38)
Damon Maldonado (Northmen Wrestling Club) won by decision over Justice Mcgee (Blue Springs High School Wrest) (Dec 8-1)
Greyden Penner (Victory Wrestling) won by tech fall over Cameron Gillespie (Greater Heights Wrestling) (TF 13-0)
Ethan Locke (Dog Pound wrestling club) won by decision over Austin Morgan (Excelsior Springs High School) (Dec 12-4)
Nick Arend (Blue Valley Southwest High Sch) won by tech fall over Cody Morgan (Mowest) (TF 12-0)
Sammy Cokeley (KC Storm WC) won by decision over Jeremiah Kent (Mowest) (Dec 14-8)
Hunter Shelton (Victory Wrestling) won by tech fall over Jacob Williams (Staley High School Wrestling) (TF 10-0)
Austin Purtle (Smithville High School) won by tech fall over Colton Davis (Platte County Youth Wrestling) (TF 10-0)
Bret Heil (Blue Springs High School Wrest) won by tech fall over Joshua Tomich (Mowest) (TF 10-0)
Mike Rella (Topeka Tornado Wrestling Club) won by fall over Gary Hogan (MO West Championship Wrestling) (Fall 1:38)
Kenneth Maluia (Independence High School Wrest) won by tech fall over Ben Watson (Lee`s Summit North) (TF 13-0)
Braden Danner (Mowest) won by tech fall over Brady Childers (MO West CWC) (TF 10-0)
Jack Snyder (Victory Wrestling) won by fall over Carson Wilkerson (Brookfield Highschool) (Fall 5:21)
Hunter Tessman (Eierman Elite Wrestling Club) won by tech fall over Chase Schroeder (Independence High School Wrest) (TF 12-2)
Ottis Peeler (MO West Championship Wrestling) won by tech fall over Brett Campbell (MO West CWC) (TF 18-8)
Jake Boyd (Smithville High School) won by tech fall over Christopher York (Northmen Wrestling Club) (TF 10-0)
Zach Hazen (MO West Championship Wrestling) won by tech fall over Nick Rocha (Staley High School Wrestling) (TF 10-0)
Jaden Worthington (MO West Championship Wrestling) won by tech fall over Jordan Goff (KCTC) (TF 11-0)