0

Fall Brawl Results

October 22, 2018

106 LBS
1st Owen Uhls Fulton, MO (Purler Wrestling Academy) DEC Paul Esparza-garcia Bayard, NE (Panhandle Xtreme), 4-3
3rd Damian Mendez Dodge City, KS (Dodge City) DEC Eli Ashcroft Kearney, MO (Victory), 2-0
5th Keith Ransom Mexico, MO (Eierman Elite) DEC Cooper Mahaffey Yukon, OK (Tironook), 6-4
7th Christian Finley Springfield, MO (Willard) DEC Archer Heelan Kearney, NE (Kearney High School (NE)), 3-1

113 LBS
1st Jason Henschel Wichita, KS (Brawlers) F Ryan Smith Perry, OK (Perry OK), 2:34
3rd James Homfeld Fenton, MO (Thoroughbred Wrestling Academy) DEC Nicolas Swift Lincoln, NE (Lincoln East), 2-0
5th Bryce Cockrell Broken Arrow, OK (Broken Arrow Wrestling) DEC Charles Easterling Centerton, AR (Cardiac Kids WC), 10-4
7th Gabe Valencia Perry, OK (Perry OK) FOR Jesse Hahs Herrin, IL (USWA)

120 LBS
1st Eli Rocha Platte City, MO (Victory) DEC Dean Hamiti jr Joliet, IL (Joliet Catholic Academy), 8-6 SV
3rd Blake Cushing Grand Island, NE (GI Grapplers) M FOR Caleb Tyus Bethalto, IL (Bulls), 3-0 1:36
5th Jackson Nielsen Blair, NE (MWC Wrestling Academy) DEC Jackson Cockrell Broken Arrow, OK (Broken Arrow Wrestling), 9-5
7th Paul Ruff Alliance, NE (Alliance Wrestling Club) DEC Alex Flerlage Saint Charles, MO (Xtreme Training), 3-0

126 LBS
1st Khyler Brewer Kansas City, MO (Team Central Wrestling Club) DEC Conor Knopick Omaha, NE (MWC Wrestling Academy), 9-4
3rd Logan Farrell Tuttle, OK (Tironook School of Wrestling) F Hartwell Taylor Leavenworth, KS (Leavenworth takedown club), 0:54
5th Darian Diaz North Platte, NE (North Platte High) DEC Braden Anderson Broken Arrow, OK (Team Anderson), 8-5
7th Demetrius Trotter North Kansas City, MO (Team NKC) F Matthew` Jordan Des Moines, IA (Viking Wrestling Club), 1:26

132 LBS
1st Phillip Moomey Kearney, NE (Nebraska Golden Eagles Wrestling Club) DEC Ryder Ramsey Chickasha, OK (Tiger Wrestling), 9-4
3rd Nathaniel Pulliam Rolla, MO (Eierman Elite) DEC Dalton Burdick Tuttle, OK (Tiger Wrestling), 6-0
5th Dallas Koelzer Lenexa, KS (Olathe South High School) FOR Logan James Council Bluffs, IA (MWC Wrestling Academy)
7th Carter Smith Foristell, MO (Holt High School) M FOR Joshua Tibbits Maxwell, IA (Martensdale), 0-0 0:00

138 LBS
1st Maxx Mayfield Lincoln, NE (MWC Wrestling Academy) MD Chase Mclaren Atlantic, IA (SWIFT), 12-2
3rd Ben Monroe Ankeny, IA (High Altitude Wrestling Club) MD Blake Gonzalez Broken Arrow, OK (broken arrow take down club), 9-1
5th Caleb Conedera Wentzville, MO (Thoroughbred Wrestling Academy) MD Bobby Robinson Edmond, OK (DCWC), 10-2
7th Trig Tennant Arkansas City, KS (C4) DEC Johnny Akin Gardner, KS (Lawrence Elite), 1-0

145 LBS
1st Kyle Prewitt Union, MO (Xtreme Training) F Devin Gomez Wichita, KS (Maize), 3:00
3rd Devontae Gutierrez Scottsbluff, NE (scottsbluff wrestling club) DEC Jared Simma Shawnee, KS (Team Kansas), 8-3
5th Tyson Moore Lake Waukomis, MO (Greater Heights Wrestling) FOR Ryan Lester MO (Eureka)
7th Jacob Boone Olathe, KS (Southwest Timberwolves) DEC Brody Raines Sidney, NE (Sidney High School), 8-3

152 LBS
1st Deville Dentis Des Moines, IA (Viking Wrestling Club) M FOR Joey Hancock Leavenworth, KS (Greater Heights Wrestling), 2-0 0:12
3rd William Edgar O’Fallon, IL (Xtreme Training) DEC Alec Rothman Neosho, MO (Neosho High School), 4-0
5th David Brooks Kansas City, MO (Team Central Wrestling Club) DEC Jacob Catagas Yukon, OK (Tironook School of Wrestling), 9-4
7th Nathaniel Murray Catawissa, MO (Thoroughbred Wrestling Academy) DEC Jacob Mclain Leavenworth, KS (Leavenworth takedown club), 4-2

160 LBS
1st Cory Peterson Valmeyer, IL (USWA) DEC Aidan Johnson Weatherby Lake, MO (Victory), 4-3
3rd Tyler Ross Lawson, MO (Greater Heights Wrestling) DEC Maximiliano Salinas Springdale, AR (Triple Threat Wrestling), 8-2
5th Clark Rogers Winfield, MO (Thoroughbred Wrestling Academy) DEC Blake Daher Long Lane, MO (terminator wrestling academy), 6-2
7th Gage Shetley Tuttle, OK (Tiger Wrestling) DEC Carter Abels Kearney, NE (Nebraska Golden Eagles Wrestling Club), 7-3

170 LBS
1st Dustin Plott Tuttle, OK (Tironook School of Wrestling) MD Blake Hopson Kansas City, MO (Greater Heights Wrestling), 16-6
3rd Grant Lyman Bennet, NE (Lincoln, NE) F Jonathan Floyd Weldon Spring, MO (Francis Howell Central), 4:22
5th Caleb Grau Mascoutah, IL (Mascoutah) FOR Robert Weber VLG LOCH LOYD, MO (Belton)
7th Max Rinklin Manchester, MO (USWA) DEC Dayton Fields Loma Linda, MO (Seneca), 3-2

182 LBS
1st Rocky Elam Kansas City, MO (Team Central Wrestling Club) DEC Damen Pape Hastings, NE (2TG), 9-3
3rd Colton Hawks Wentzville, MO (Holt High School) DEC Owen Braungardt Rock, KS (Winfield Youth Weestling Club), 4-3
5th Collin Becker North Sioux City, SD (South Dakota) DEC Ethan Hovis Wentzville, MO (Team St louis), 3-1 SV
7th James Anding Pacific, MO (Thoroughbred Wrestling Academy) F Brett Bober Burlington, KS (Team Kansas), 3:19

195 LBS
1st Talon Borror Coweta, OK (Coweta Tigers) F Chase Stegall Cedar Hill, MO (USWA), 4:36
3rd Carson Savage Edmond, OK (Deer Creek Wrestling Club) DEC Joshua Willcutt Basehor, KS (Basehor), 7-5 SV
5th Terrance Adeleye Junction City, KS (Team Kansas) F Andrew Warren Arnold, MO (Seckman High School), 4:06
7th Oscar Richter Grand Island, NE (GI Grapplers) F Kevin Fierro Grand Island, NE (GI Grapplers), 4:25